Вторник, 19-09-2017, 15:43 | Вхід

Новини міста


Лікарні у Лохвиці закриватися не будуть

Реформування системи охорони здоров’я України,  стан медичного обслуговування населення та збереження закладів охорони здоров’я району в умовах реформування медичної галузі – саме ці питання стояли на порядку денному виїзного засідання постійної депутатської комісії районної ради з питань освіти, культури, охорони здоров’я та соціального захисту населення, котре 14 березня відбулося у приміщенні Лохвицької центральної районної лікарні.

Окрім членів комісії на засіданні були присутні керівники району, депутати  районної ради, голови міськсільрад, серед яких і Лохвицький міський голова Віктор Радько.

Медичну когорту представляли не тільки головні лікарі Лохвицької ЦРЛ та КЗ «Лохвицький ЦПМСД», а й директор Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА Віктор Лисак, який і зосередив увагу присутніх навколо реформування галузі охорони здоров’я, яке на  нинішньому етапі передбачає впорядкування медичної інфраструктури в усіх регіонах країни шляхом створення  госпітальних округів.

Останнім часом  саме навколо цієї теми виникло багато міфів та непорозумінь, котрі викликають у населення занепокоєння перед інноваціями у медицині. І хай люди розуміють, що більшість медичних закладів  – це малопотужні лікарні зі  зношеними основними фондами та застарілим технічним оснащенням, вони воліють за краще мати «синицю в руках, аніж журавля в небі». Бо найбільший їхній острах: позбавитися головного –  доступу до медичної допомоги.

У цьому плані не є винятком і мешканці нашого району, а відтак і жителі міста Лохвиця, які, знаючи про наміри створення на Полтавщині 5 госпітальних округів (з центрами у Кременчуці, Полтаві, Горішніх Плавнях, Лубнах та Миргороді, у якому, до речі, і планується обслуговування нашого  населення) на зустрічах з Лохвицьким міським головою Віктором Радьком неодноразово висловлювали побоювання, пов’язані із появою інформації про можливе закриття лікувальних закладів у нашому місті.

Подібні ж настрої спостерігалися  і серед учасників виїзного засідання.

Тож директор Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА Віктор Лисак вдався до детальних пояснень основних положень реформування медичної галузі та розповів про зміни, які в тім числі відбудуться і в закладах охорони здоров’я району.

Для початку він акцентував на тому, що самі по собі госпітальні округи не є закладами охорони здоров’я. Це лише форма надання та організації якісної медичної допомоги. Межі та склад госпітальних округів визначаються таким чином, щоб жителі, які в них проживають, мали доступ  до медичної допомоги у межах свого госпітального округу. Адміністративним центром госпітального округу визначається населений пункт з населенням понад 40 тис. осіб, у  якому розміщена багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування другого рівня. До цієї лікарні можна буде цілодобово доставляти пацієнтів, які потребуватимуть невідкладної допомоги. Відділення будуть оснащені сучасним обладнанням, рентгенологічною та комп’ютерною технікою. Хірург, акушер, гінеколог, реаніматологи, та інші фахівці чергуватимуть у такому закладі цілодобово.  

Все ж основна ставка у розрізі реформування, за словами Віктора Лисака, робиться  на первинну ланку медицини. Переведення системи охорони здоров’я на страхову модель розпочнеться на базі існуючої первинної ланки системи охорони здоров’я. При цьому сімейний лікар повинен буде забезпечувати весь спектр первинної діагностики. Ключова функція сімейного лікаря – підтримувати здоров’я своїх пацієнтів. Незалежно від місця проживання та достатку пацієнт зможе укласти декларацію з будь-яким сімейним лікарем.  Якщо ж лікар його не влаштує, то можна буде легко змінити спеціаліста. Відтак праця медичного персоналу набуде об’єктивної оцінки, тобто, хто з лікарів надає кваліфіковану медичну допомогу, той отримуватиме і якісну заробітну плату. Як зауважив Віктор Лисак, у рамках медичної реформи повинна відбутися зміна філософії використання коштів, коли фінансування «ходитиме» за хворим, а кожен лікар буде боротися за пацієнта.

Робота над створенням госпітальних округів буде тривати протягом 2017 року. За цей час громади мають вирішити питання формування меж госпітального округу, створення госпітальної ради  та розробити план розвитку округу на 5 років. І саме у компетенції громад, які якраз і є власниками медичних закладів, залишаться питання: якою має бути мережа медичних закладів в госпітальному окрузі, які лікарні варто перепрофілювати, а які медичні заклади створити додатково.

 Відповідаючи на питання, котре останнім часом турбує наше населення, директор Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА Віктор Лисак  розвіяв найбільший страх лохвичан: «У ході реформування лікарні ніде закриватися не будуть».  

А ще відповів на питання, котре нині викликає гострий інтерес лохвицької територіальної громади, що стала на  шлях створення ОТГ. Міський голова Віктор Радько попросив його прокоментувати реформування системи охорони здоров’я в розрізі реформи іншої – адміністративно-територіальної.  Так,  за словами Віктора Лисака, створення  госпітальних округів не залежить від адміністративно-територіальної реформи і процесу утворення об’єднаних територіальних громад. Госпітальний округ – це інструмент співробітництва громад для  ухвалення  рішень стосовно закладів вторинної  медичної допомоги  серед міст обласного значення, районів та ОТГ. Чим швидше громади сформують госпітальний округ та визначаться з планом його розвитку  – тим швидше отримають необхідне фінансування від держави, направлене на підвищення якості надання медичної допомоги.