Вторник, 19-09-2017, 15:42 | Вхід

Новини міста


Обережно, шахраї!

ШАХРАЙСТВА ПІД ПРИВОДОМ ГАДАННЯ, «ЗНЯТТЯ ПОРЧІ», НАДАННЯ ДОПОМОГИ СОЦІАЛЬНИМИ ПРАЦІВНИКАМИ 

  Даним видом шахрайських дій займаються переважно особи ромської національності, які періодично з’являються у великих містах, районних центрах. У бесіді під приводом ворожіння вони, фактично, здійснюють розвідувальні опитування, у ході яких отримують дані стосовно матеріального становища осіб. У подальшому, залякуючи здебільшого молодих жінок та дівчат шкільного віку настанням тяжкої хвороби або смерті рідних, пропонують принести з дому гроші та золоті вироби для того, щоб провести над ними обряд,  «очистити їх»,  відвернувши біду.
Тому поліція рекомендує інструктувати своїх близьких родичів (доньок, племінниць, онучок) стосовно спілкування з незнайомими особами.
 Також вказані особи можуть з’являтися в селах та представлятися працівниками соціальних служб. Як правило, в якості «жертв» вибирають одиноких осіб похилого віку.  Шахраї приходять до них додому та пропонують обміняти старі гроші на нові, а потім замість грошей дають у руки конверти з папером.
Щоб не потрапити зловмисникам на «гачок»:

 • перевіряйте документи у підозрілих осіб перед тим, як передавати кошти незнайомим людям;
 • перш ніж вдаватися до конкретних дій, ретельно перевірте отриману інформацію та переконайтеся у її достовірності;
 • не зволікайте із дзвінком в поліцію (102) або зверніться до найближчого територіального відділу чи відділення ГУНП в Полтавській області.

ШАХРАЙСТВА З ВИКОРИСТАННЯМ ІНТЕРНЕТ-РЕСУРСІВ
(КУПІВЛЯ-ПРОДАЖ ТОВАРІВ)

Аферисти використовують зростання попиту на послуги Інтернет-магазинів та аукціонів. Створюють фіктивні аккаунти з товаром або послугами і вимагають від клієнтів передплату за неіснуючий товар.
Правила, яких варто дотримуватися користувачам Інтернет-ресурсів:

 • розраховуватися зі службою доставки по факту отримання товару (післяплата) або передавати готівку безпосередньо продавцеві в руки;
 • не рекомендується переказувати кошти на гаманці електронних платіжних систем (це не гарантія стовідсоткової ідентифікації особи користувача (продавця);
 • якщо продавець пропонує перерахувати кошти на рахунок однієї з банківських установ, вимагайте від нього копію паспорта, а для Інтернет-магазинів – реєстраційні документи суб’єкта господарювання, аби перевірити відповідність банківських реквізитів даним продавця (шахраї зазвичай використовують банківські картки сторонніх осіб, тому звертайте увагу на розбіжність між анкетними даними продавця та власника картрахунку).

ТЕЛЕФОННІ ШАХРАЙСТВА З КАРТКОВИМИ РАХУНКАМИ

    Шахраї зазвичай використовують засоби зв’язку (стаціонарні або мобільні телефони), часто з прихованими номерами телефонів. Стандартна схема обману полягає у переконанні жертви у виникненні технічних проблем з обслуговуванням картки, для вирішення яких необхідно уточнити конфіденційну інформацію власника рахунку.
Також можуть телефонувати чи направляти СМС-повідомлення з вимогою погашення кредитної заборгованості шляхом перерахування грошей на відповідний рахунок. У таких випадках сума завданих збитків залежить від фактичної суми грошових коштів на розрахункових рахунках та кредитного ліміту картки «жертви».
Правила, яких варто дотримуватися власникам картрахунків:

 • уникайте сумнівних та незрозумілих платіжних операцій, якщо додзвонювач представляється працівником банку, вимагайте його персональні дані та номер телефону, з якого він дзвонить, щоб у подальшому перевірити отриману інформацію в банківській установі;
 • не повідомляйте стороннім особам конфіденційну інформацію (реквізити банківських карт, пін-коди, персональні дані, секретні слова тощо).

    Якщо Ви вже опинилися в подібній ситуації, необхідно:

 • зберегти СМС-переписку та історію дзвінків шахрая, бажано зробити скриншоти (миттєві фотознімки екрана) або фото переписки, враховуючи, що телефонувати можуть з декількох номерів (від імені працівників чи служби безпеки банку); 
 • при першій можливості отримайте в найближчому відділені банківської установи роздруківку за власним банківським рахунком – ця інформація дозволить слідчим встановити рахунок, на який були перераховані грошові кошти;
 • зателефонуйте до поліції (102) або зверніться до найближчого територіального відділу чи відділення ГУНП в Полтавській області.

ТЕЛЕФОННІ ШАХРАЙСТВА (ПСЕВДОПОЛІЦІЯНТИ)

    Вказаний різновид шахрайства передбачає телефонний дзвінок псевдополіціянта.
Невідомий телефонує пізно ввечері або зранку, як правило, на стаціонарний або мобільний телефон, і намагається переконати жертву в тому, що її близького родича (здебільшого брата, сестру, сина, дочку або онука) затримано за скоєння того чи іншого виду злочину (переважно за збереження наркотичних засобів та скоєння ДТП). Рідше вигадують певну надзвичайну ситуацію.
За уникнення кримінальної відповідальності псевдоправоохоронці вимагають «хабара», вказуючи на конкретний рахунок банку або електронний гаманець. У деяких випадках злочинці використовують посібника, так званого псевдотаксиста, котрий у визначений час приїжджає за адресою проживання жертви, котра, фактично, з рук в руки передає йому  кошти.
Правил, яких варто дотримуватися, якщо ви отримали схоже повідомлення:

 • негайно зв’язатися з родичем (знайомим) телефоном або в інший прийнятний спосіб, аби переконатися в достовірності інформації про надзвичайну подію, учасником якої він міг стати;
 • уникати необдуманих дій і негайно телефонувати в поліцію (102) або звернутися до найближчого територіального відділу чи відділення ГУНП в Полтавській області.

    Якщо кошти були перераховані відповідно до вимог шахраїв, необхідно зберегти історію дзвінків та чеки про транзакцію (чимало прикладів, коли потерпілий не пам’ятає номера рахунку, на який були перераховані кошти).

НОВІ  РІЗНОВИДИ  ШАХРАЙСТВ, ІНСПІРОВАНІ НЕОГОЛОШЕНОЮ ВІЙНОЮ

    Виникненню нових шахрайських схем сприяє не тільки розвиток новітніх технологій, але й соціально-політична обстановка в країні. Так в державі набули поширення фіктивні повідомлення про утримання людей в полоні незаконних військових формувань «ДНР» та «ЛНР». Також проводиться збір благодійних коштів для бійців АТО псевдоволонтерами та хабарів за відтягнення призову на строкову службу.
Пам’ятайте:

 • перш ніж вдаватися до конкретних дій, ретельно перевірте отриману інформацію та переконайтеся у її достовірності;
 • не зволікайте із дзвінком в поліцію (102) або зверніться до найближчого територіального відділу чи відділення ГУНП в Полтавській області.

Ваше вчасне звернення дасть правоохоронцям можливість оперативно встановити особу шахрая та затримати його.