Понедельник, 25-09-2017, 10:06 | Вхід

Новини міста


ВІКТОР РАДЬКО: ДЛЯ ВІДЧУТНИХ ЗМІН ПОТРІБНІ РЕСУРСИ, А ЗНАЧИТЬ ПОТРІБНА ОБ’ЄДНАНА ГРОМАДА

Кожен крок – із користю для громади, а сила громади – у конкретних справах – ось принципи, якими у своїй діяльності керується Лохвицький міський голова Віктор Іванович РАДЬКО. І його робота вже сьогодні направлена не лише на поліпшення комфортності життя мешканців міста Лохвиця і села Криниця, а й на зміцнення територіальної громади зсередини, з самого її серця – місцевого самоврядування. Отож,  про завдання стратегічні і справи щоденні говоримо з очільником лохвицької територіальної громади.

– Вікторе Івановичу, на впровадження державної політики, а саме реформи місцевого самоврядування, наша територіальна громада стала на шлях створення ОТГ, тобто об’єднуються Лохвицька міська і Васильківська сільська ради з адміністративним центром у місті Лохвиця. А на якому з етапів наразі перебуває цей процес?

– Ми вийшли на завершальний етап об’єднання. Пройдено всі процедури, і в даний час всі документи знаходяться в Центральній виборчій комісії, а ми чекаємо призначення перших виборів депутатів об’єднаної територіальної громади та відповідно  її голови. Цьому фактично протягом року передували думки і навіть публікації з розмірковуваннями про те, чи потрібно об’єднуватися в одну громаду, тобто під егідою Лохвиці зібрати всі населені пункти  району, чи створити їх кілька. Моя позиція як міського голови у цьому питанні чітка: на території Лохвицького району я бачу кілька об’єднаних громад.

Хочу сказати, що об’єднання – це цілий процес. От взяти хоча б успішну нині Німеччину. У них він до цих пір триває – слабкіші приєднуються до сильніших.  І це вже громади, де проживає не 25 чи 40,  а по 300 тисяч населення. Тільки тоді вони мають сподівання залучити на свої території потужних інвесторів.

Але я хочу, щоб люди не думали, що об’єдналися Лохвицька міська рада з Васильківською сільською радою – і все! Може, через рік чи через якийсь коротший проміжок часу до нас приєднаються й інші. Але, на моє переконання, громада все ж має бути керованою.  І я завжди, спілкуючись із людьми, які вважають, що одна громада – це правильно, задаю їм питання: скажіть, будь ласка, вулиця Зоряна (Щорса), чи Соколовського, чи Партизанська, чи котрась із сільських вулиць, де зроду не було твердого покриття, буде стояти на першому плані у голови великої об’єднаної громади? Я вам зразу відповім: ні, не буде! Бо у нього знайдуться більш вагомі справи. Але позиція нашої міської влади у цьому питанні, на жаль, не зійшлася з позицією районної влади.

– У чому, на Вашу думку,  головна перевага  об’єднання громад?

– У фінансовій незалежності. Для прикладу, у 2016 році лохвичани, ті, хто живе і працює на території міста, сплатили у районний бюджет податок з доходів фізичних осіб близько 30 мільйонів гривень! І на що конкретно їхні  кошти спрямувала районна рада, ніхто з мешканців міста не знає. Але ж громада повинна знати, куди йдуть сплачені нею податки! До  того ж,  у цьому році зі збільшенням мінімальної заробітної плати зросте і сума відрахувань. А при ОТГ 60 % цієї суми залишилося б у місті і пішло б на розвиток громади, яка повинна і заробляти кошти, і розпоряджатися ними. Ми зробили прогнозний паспорт Лохвицької територіальної громади, де в цілому надходження складатимуть 48 мільйонів. А це значить у нас буде потужна і самодостатня громада, якій є на що витрачати кошти. Це і оновлення  міської системи водопостачання, і будівництво нових гарних тротуарів і доріг. У цьому році запланований капітальний ремонт  3-х доріг –  на вул. Котляревського, вул. Партизанській, і вул. Гагаріна (так звана дорога на Грицьків міст). А якби була ОТГ, то можна було б не 3–4, а 10 доріг за рік у громаді будувати! З 2019 року, як все добре, ми припинимо ямковий ремонт, а буде робитися тільки капітальний з фрезуванням. Всього Лохвиця має 60 кілометрів доріг з твердим покриттям. Такими темпами менше ніж за  6 років можна зробити і у Лохвиці, і  в усіх населених пунктах громади на кожній вулиці нове покриття, адже тим дорогам уже по 40 і 50 років.  Це така моя думка, і моя мрія – мати  скрізь у громаді нові дороги. До речі, роботи по ремонту доріг на території міської ради виконує ДП «Лохвицький шлях». Підприємство розміщене у місті Лохвиця, має добру асфальтоукладальну техніку, яку за можливості оновлює, податки від діяльності підприємство сплачує у місцевий бюджет, його працівники – мешканці міста Лохвиця – мають заробіток. Лохвицька міська рада, на жаль, залишається чи не єдиною на теренах району, хто шляхом замовлення дорожньо-ремонтних робіт допомагає функціонувати цьому підприємству.

 Прагнутимемо, звісно ж, і покращення стану міських шкіл, які перейдуть у об’єднану громаду. По правді кажучи, прикро дивитися на «совдепівські» парти, двері і шафи, знати про відсутність спортивних майданчиків із штучним покриттям у всіх трьох школах, які просто самим життям зобов’язані бути осередками сучасності! Хочеться в громаді  мати гарний парк відпочинку. Є бачення і напрацювання, яким має бути парк Перемоги: з ігровими майданчиками, великою кількістю лавочок, і обов’язково з фонтаном. Через 2-3 роки в об’єднаній громаді Лохвицю і села, що ввійдуть в ОТГ,  буде не впізнати! Я мрію зробити так, щоб цьогорічні випускники після навчання захотіли повернутися у своє рідне місто чи село жити й працювати.

– А чи не приховує створення ОТГ якихось ризиків?

– Ні Лохвиця, ні Васильки, ні інфраструктури, які працюють на територіях рад, – ніхто і нічим не ризикує! Єдині, хто ризикує,  – це міський голова і його команда. Адже для нас об’єднання означає нові вибори. Так, ми могли б у звичному руслі працювати до 2020 року. Але зваживши на все зроблене за ці два неповних роки та враховуючи, скільки ще за 3 роки можна всього зробити, ми свідомо зробили цей крок. І пішли на це заради громад. Адже фінансування буде набагато більшим. Так само, коли є кошти, ми і вдома робимо ремонт, будуємо доріжку чи утеплюємо будинок, а якщо грошей немає – нічого не робиться. А ми хочемо, щоб надходили нормальні кошти до міського бюджету, щоб можна було залучати фонди, які переважно хочуть працювати з ОТГ. Тому й треба втілювати те, що ми робимо. Це буде краще для всіх наших громад. Хочу подякувати Васильківському сільському голові Валентині Григорівні Петрашевій за її позицію. Вона вболіває за рідні села, і знайшла у собі сміливість повести людей до об’єднаної громади. І я впевнений на всі 100 відсотків, що громада Васильків, Христанівки, Гаївщини виграє у зв’язку з цим об’єднанням!  А хто думає, що Лохвиця буде забирати кошти у села, то помиляється! Між Лохвицькою міською і Васильківською сільською радами підписаний Меморандум про співпрацю у майбутній ОТГ, про те, що кошти, які збиратимуться на території Васильківської сільської ради, будуть використовуватися на розвиток інфраструктури її сіл.  А моє особисте бачення: треба показати всім, що і в селі можна жити комфортно і отримувати такі самі послуги, як і в місті.

– Вікторе Івановичу, а давайте повернемо нашу розмову до центру міста Лохвиця, який наразі змінюється на очах…

– Так, приємно бачити роботу такої потужної дорожньої компанії як «Альтком» на центральних вулицях нашого міста – Героїв України та Шевченка, якими проходить автомобільний шлях регіонального значення Р-60 (Кролевець – Конотоп – Ромни – Лохвиця – Пирятин). У даний час міська рада встановила на перехресті вул. Сенчанська та вул. Героїв України світлофор і взяла його собі на обслуговування. У зв’язку з проведенням капітального ремонту дороги на цих вулицях, ми зрозуміли, що
одного світлофора буде недостатньо, бо  швидкість пересування автомобілів по місту різко збільшилася. Тому планується встановлення пішохідних світлофорів біля музичної школи та в районі ПТУ №27 (кнопкових, з натиском за потребою). А нині міська рада, як і було домовлено з керівниками дорожньо-ремонтного підприємства, займається облаштуванням системи відведення дощових вод з дороги на
вул. Героїв України і вул. Шевченка, проводить підняття та заміну ливневоприйомних решіток та застарілих водоканалізаційних люків. Міська рада вважає за потрібне, і наразі цим займається, – перенести зупинку сумських маршруток, які дуже «популярні» у нас в Лохвиці. Всі знають, що те місце, де нині влаштована зупинка, якраз на пішохідному переході, а це спричиняє ризики для життя людей. Міська рада змістила її у більш безпечне місце.

– Та ж  це не єдина стоянка, що нині облаштовується в місті…

– Так, була проведена бесіда з ФОП Мельник В.О., який згодився збудувати стоянку навпроти свого готельного комплексу по вул. Шевченка. Також ми останні років 4 спостерігаємо проблему біля супермаркету «АТБ» – там постійно відбуваються якісь аварії. Міська рада звернулася до керівництва цього магазину з проханням розширити існуючу стоянку, на що згодилися і підприємці, власники сусіднього приміщення. Вони об’єднують свої зусилля і роблять добру справу для себе і для міста. А по правій стороні біля церкви, як і планується, буде встановлено  знак «Зупинка заборонена».

– Лохвичани знову бачать розритою вулицю Шевченка. Минулоріч це був капітальний ремонт водопровідної мережі, а нині?

– Там завершуються роботи по прокладанню нового каналізаційного колектора, (вартість реалізації проекту – 200 тисяч гривень).  Фактично 40 років люди не мали там централізованої каналізації і вимушені були рідкі нечистоти вивозити машинами. Особливо проблемно це було для багатоквартирних будинків. Це вул. Шевченка 19 та 21, гуртожиток Тесленка 18а. Планується, що прокладання каналізації дасть змогу і мешканцям вул. Тесленка, і жителям вул.  Шевченка 10 та 20, підключитися до цієї каналізації.

Фактично ми маємо на вул. Шевченка нову дорогу, нові бордюри, новий водогін, нову каналізацію. Планується, що на наступний рік міська рада займеться будівництвом в’їздів до багатоквартирних будинків по цій вулиці. Все це ми зробимо і приведемо міську центральну вулицю до зразкового стану!

– Але ж це не всі «земельні» роботи, які наразі спостерігають мешканці міста. Водночас на інших вулицях  працюють комунальники…

– У Лохвиці другий рік поспіль проводиться масова заміна застарілих водомереж. У 2016 році зробили заміну труб на вул. Олега Коваленка, на вул. Шевченка, Тесленка.  Зараз завершується заміна застарілої водомережі на вул. Незалежності (вартість проекту 130 тис. грн).  Завершується така ж робота по вул. Якубовського (120 тис. грн.) і почнуться роботи по вул. Ватутіна. Так, є труднощі на вул. Озерній: коли люди використовували воду для поливу, там зменшувався тиск. Але я думаю, як тільки зробимо заміну труб на вул. Якубовського, ми дану проблему знімемо. Люди матимуть воду у будь-який зручний для себе час, а відключень води взагалі  не повинно бути! Приємно, що завдяки проробленій роботі вже зараз на 90 % зменшилася кількість поривів, які змушені ліквідовувати працівники КП «Лохвиця-сервіс»! Також ними було закладено «чохол» по вул. Героїв України, що в майбутньому дасть змогу підключити водогін по вул. Сенчанській до водогону по вул. Героїв України, вулицю Рикова буде з’єднано з вулицею Сенчанська для забезпечення нормального водопостачання на цих вулицях.

– Не оминули зміни і вулицю Затишну, котра поки що більше відома переважній більшості лохвичан як Фінське селище…

– На Фінському селищі є 5 гуртожитків. Ще коли я працював директором комунального підприємства, гуртожиток №3 Лубенське управління магістральних газопроводів передало у Лохвицьку міську раду, а моя пропозиція тоді була така: облаштувати в цьому приміщенні квартири. 6 сімей тоді отримали собі житло, 6 сімей там у даний час і проживає. Але гуртожиток №2 за весь цей час практично прийшов у негожість, і там залишилася проживати лише 1 людина. Ми зрозуміли, що це приміщення негайно треба рятувати! Поділили його на 6 сімей, тим людям,  які дійсно потребують житла і проживають у гуртожитках на постійній основі. Вони згодилися провести там внутрішню реконструкцію за свій кошт. Ми їм допомогли з ремонтом даху, який самі люди ніколи б не осилили (його вартість 120 тис. грн.) Таким чином, у цих лохвичан з’явилася можливість мати житло!

– А чи робиться щось нині для людей ще одного населеного пункту Лохвицької міської ради – села Криниця?

– Звісно. Там завершується будівництво фельдшерсько-акушерського пункту. Розповім по порядку. У селі Криниця Лохвицька міськрада мала 4-кімнатну квартиру, яка не використовувалася близько 10 років.

Питання із існуючим ФАПом постало, коли власник приміщення не захотів підписувати договір оренди приміщення з Лохвицьким центром первинної медико-санітарної допомоги, і у зв’язку з відсутністю цього договору оренди ЦПМСД не могло укласти договір на постачання електроенергії. Тоді Лохвицька міська рада вирішила прибрати оці перепони  та  з вищезгаданої квартири зробити ФАП. До того ж, на попередніх виборах народних депутатів, коли ми отримали від власника приміщення ФАПу відмову на розміщення виборчої дільниці у Криниці, міська рада була змушена організовувати підвіз виборців на дільницю у Лохвицю, – це було незручно для самих криничан. А  теперішнє приміщення ФАПу знаходиться у 2-поверховому будинку, у комфортному для людей місці. У ньому передбачене велике приміщення – хол, який можна використовувати для  розміщення там виборчої дільниці. Там уже зроблене сучасне опалення, автономна топкова, є гаряча вода, на порозі споруджено пандус. Тобто все, включаючи планування кімнат у приміщенні і вбудовану шафу, відповідає сучасним санітарно-гігієнічним вимогам до облаштування і утримання ФАПів. На даний час будівництво фактично завершене, і вже ведуться перемовини з керівництвом ЦПМСД про переїзд існуючого ФАПу. А офіційне його відкриття ми плануємо на 19 серпня, на  Яблучного Спаса, коли Криниця святкуватиме  День села.

– Вікторе Івановичу, на останній, 22-й сесії депутати схвалили проект співробітництва Лохвицької міської, Васильківської та Свиридівської сільських  рад по запровадженню сучасної системи поводження з  твердими побутовими відходами на територіях громад Лохвицького району під назвою «Очистимо землю від сміття задля здорового життя!». Розкажіть про нього детальніше. 

– Почну з основного: хочемо ми того чи ні, ми просто зобов’язані відповідати викликам сучасності. А вони говорять про те, що настав час грамотного підходу до утилізації відходів, час сортування сміття. Саме з цією перспективою ми й подали вищезгаданий проект на обласний конкурс. Сподіваємося на розуміння  і підтримку,  адже проект включає в себе не тільки закупівлю контейнеровоза, а й встановлення індивідуальних контейнерів на кожному подвір’ї, влаштування  біля багатоповерхівок критих контейнерних майданчиків, які у майбутньому передбачають встановлення додаткових контейнерів для збору відходів, що підлягають переробці. В цьому році наші сусіди з  Гадяча купують сортувальну лінію. І думаю, що і ми повинні в цьому руслі рухатися. Даний проект не разовий, у нього буде розвиток. І наступним його етапом стане добудова другої черги полігону твердих побутових відходів та встановлення сортувальної лінії. І лохвичани будуть складувати органічні відходи – в один контейнер,  скло, пластик, залізо – у другий. Розвиток нашого міста по цьому напрямку бачу вже на даний час. І тому хочеться змін у якнайшвидші терміни. А щоб це зробити, потрібні ресурси, а щоб були ресурси – потрібна об’єднана громада, за долю якої наша команда готова взяти на себе повну відповідальність.

Вікторія Шрамко, провідний
спеціаліст зі зв’язків з громадськістю